Dažkārt jaunas sejas jau ir pensionētas

Putnu torņa “Knābis” atklāšana Mīlestibas saliņā Rīgas ostā

Publicēts: 8.09.11 | Sadaļa: blogs

Mīlestības saliņā 2011.gada 8.septembrī notika torņa atklāšana. Ideja par torņa būvi man radās pagājušā gada Lielās talkas laikā. Un Lielās talkas noslēguma pasākumā tika atklāts simbolisks torņa makets un dots solījums, ka nākamajā gadā te bus īsts skatu tornis. Un tā arī viņš tapa… Torņa arhitekts ir Andris Vītols. Tornis ir veidots uz 4 kājām, bet izskatās gandrīz trīsstūrveidīgs. Augstums 12 metri. Skatu laukums 9 m augstumā.Torņa buvnieciba pamata tika veikta ar rokām, jo sala ir dabas aizsargājamā teritorija, tādeļ bija vēlme pasargāt zemsedzi. Arī materiāli tika vesti ar baržām, bet līdz krastam pludināti kā sentāvu laikos. Tālāk, salas iekšienē tie nesti ar rokām. Tā kā tornis ir apzināti iešķiebts un tā jumta forma atgādina kāabi, tad no tā arī ir dots vārds “Knābis”

Mīlestības saliņa ir Piejūras dabas parka aizsargājamā NATURA 2000 teritorija! Tornis patstāvīgi no attāluma tieknovārots ar video kameru palīdzību un apsardzi veic Rigas ostas policija.  Mīlestības saliņas platība ir aptuveni 0,6 km². Tā ir salīdzinoši jauna – sāka veidoties tikai 19. gadsimta otrajā pusā, kad līdz ar Daugavas gultni regulējošo dambju izbūvi starp gultni iztaisnojošo dambi un Buļļupes ieteku sška krāties Daugavas sanestās smiltis un dūņas. Mīlestības saliņai ir trīssturveida forma, tās ZA malu apskalo Daugava, R malu Buļļupe, bet salasD malu apskalo Loču kanāls. Sala ir zema, vidējais augstums ir 1-1,5 metri virs jūras līmeņa, pamatā purvaina ar aizaugušiem ezeriņiem. Augstāakā salas daļa ir Daugavas pusē, kur arī atrodas tornis.

Atklāšanas Pasākumā aicināti bija visi tie, kas jel kā bija pielikuši savas pūles, lai šāds tornis būtu. Kā arī potenciālie šī torņa izmantotāji – ornitologi. Pasākums izvērtās ar Ingusa Ulmaņa un Andra Sējāna muzikālajiem priekšnesumiem, kuros viņi iesaistīja klātesošos. Runas teica Vides aizsardzības un reģionālās attistības ministrs Raimonds Vējonis, Rīgas ZOO pārstāvis Ingmārs Līdaka, pie kura saimniecībā ir nonācis torņa makets, pie kura ir izveidots informatīvais stends ar putnu vērošanas torņiem Latvijā. Uzstājās torņa arhiteks Andris Vītols, dzeju laīja Arvīds Ulme un par salas vēsturi un torņa tapšanu  – idejas autors – es, Viesturs Silenieks. Klātesošajiem bija iespēja uzklausīt ornitologa padomus un pašiem izmēģināt laimu putnu ieraudzīšanā un sugas noteikšanā. Līderi šajā sacensībā bija Ingmārs Līdaka un Raimonds Vējonis. Pasākumu bagātināja hidrologu atvestās gliemenes, kurām esot akvārijā esot bija pievienoti sensori, kuri nodeva signālu datoram, kas savukārt uzskatāmi parādīja ūdens kvalitātes izmaiņas pēc gliemeņu uzvedības.

We cannot display this gallery

Bildes ir arī portālā Delfi, kuras var apskatīt šeit”

Turpmāk ikviens varēs doties uz torni un vērot putnus, taču grūtāka ir nokļūšana, jo tornis atrodas uz salas. Pie torņa lejas daļā ir kapsula, kurā atrodas viesu grāmata, kas domāta pārdomu ierakstīšanai tiem, kas vērojuši putnus. Vērīgāks fotogrāfiju vērotājs varēs arī uzzināt kā iekļūt kapsulā. Ja ir interese uzzināt kā tapa tornis, tad skaties šeit:

Viesturs Silenieks